WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY LIDZBARK WARMIŃSKI

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie "Arka"

MZPiTU W OLSZTYNIE
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka” to miejsce, w którym każdy może liczyć na pomoc. Organizacja od lat współpracuje z Miejskim Zespołem Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.

W czasie pandemii koronawirusa ucierpiało wiele rodzin z dziećmi. Miejscem, do którego może udać się każdy potrzebujący opieki oraz wsparcia, jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka”. Funkcjonuje już od ponad 25 lat. Głównym celem jest wspieranie olsztyńskich rodzin oraz dzieci.

Niezwykle istotnym elementem funkcjonowania Stowarzyszenia jest program realizowany wspólnie z olsztyńskim Miejskim Zespołem Profilaktyki i Terapii Uzależnień „Relacje społeczne zaczynają się od relacji rodzinnych”. Skierowany jest on do osób, które doznały przemocy, stały się ofiarami przestępstwa i wymagają specjalistycznego wsparcia. Obecnie z oferty Arki na stałe korzysta ponad 80 dzieci. „Prowadzimy w ramach placówki wsparcia dziennego popołudniową świetlicę. W czasie pobytu dzieci mają okazję skorzystać z pomocy w odrabianiu lekcji, pomocy w nauce, skorzystać z różnych warsztatów, zajęć sportowych, terapeutycznych. Jest możliwość korzystania z indywidualnego wsparcia psychologa” – wymienia Tomasz Sztachelski, prezes „Arki”.

Stowarzyszenie „Arka” prowadzi wiele działań terapeutycznych skierowanych do dzieci oraz dorosłych, takich jak treningi zachowań społecznych, zajęcia sportowe – w tym choćby boks – czy grupowe zajęcia terapeutyczne. Dzięki wsparciu Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień, wszystkie zajęcia są bezpłatne. „Uważam, że to jest fajny sposób na odstresowanie. W dzisiejszych czasach każdy ma dużo stresu, łącznie z dziećmi. Tym bardziej, że co chwilę możemy coś robić lub nie możemy tego robić, także myślę, że to jest świetny sposób, żeby rozładować tę złą energię” – mówi Henryk Kacpura, trener boksu. „Widzimy taką mocną potrzebę wzmocnienia dzieciaków, jeżeli chodzi o emocje. O tym, jak one w ogóle sobie radzą z emocjami i też jak odczuwają emocje, poprzez różne ćwiczenia, które realizujemy podczas treningu, ale też poprzez swobodną rozmowę” – podkreśla Mateusz Obremski, pedagog w Stowarzyszeniu „Arka”. „Mama mnie zapisała, tak nie wiadomo skąd, jadę i nagle…co to jest? I no bo po prostu lubię. Tam są moi przyjaciele, zapoznałem się” – przyznaje Michał, jeden z uczestników zajęć.

Przyjście do „Arki” i skorzystanie z szerokiej oferty Stowarzyszenia może być doskonałym sposobem na poradzenie sobie z negatywnymi skutkami przebywania w odosobnieniu. Pobudzenie umysłu oraz ciała do pracy pozwala zapomnieć o pandemii i wrócić do normalnego, zdrowego funkcjonowania. „Widzimy, że czas lockdownu, też takiej niepewności, nauczania zdalnego, mocno wpłynęły na kompetencje społeczne naszych dzieci, na ich motywację do tego, żeby podejmować się różnych działań. Zachęcamy do korzystania z naszej oferty” – mówi prezes „Arki” Tomasz Sztachelski.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka” to zespół specjalistów, którzy pomogą każdej zgłaszającej się do nich osobie.