WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY LIDZBARK WARMIŃSKI

Jak uratować życie?

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Wykłady, ćwiczenia na fantomach i zajęcia praktyczne z akcesoriami. Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska zorganizowała kurs ratownictwa medycznego dla lekarzy i lekarzy dentystów z regionu.

Medycyna dynamicznie się rozwija. Lekarze wiedzą, że niezbędne jest ciągłe poszerzanie swojej wiedzy oraz doszkalanie, nawet w dziedzinach, które z pozoru wydają się bardzo proste, jak chociażby pierwsza pomoc. „Zawód lekarza jest takim zawodem, w którym trzeba uczyć się ciągle, dlatego że medycyna bardzo szybko się rozwija, a też nasze umiejętności myślę, że powinny się rozwijać równie często i warto ten czas, który mamy po pracy, spędzić w taki sposób właśnie, żeby przynieść jakiś pożytek sobie, a również swoim pacjentom” - mówi lek. med. Danuta Malta. „Nasz zawód wymaga od nas tego, żebyśmy po prostu potrafili poradzić sobie w takiej sytuacji. Brakuje nam kontaktu z takimi sytuacjami, brakuje praktyki i dzięki temu, że takie kursy są organizowane, możemy w takich trudnych sytuacjach sobie poradzić” - dodaje lek. med. Grzegorz Lender.

Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska organizuje w Domu Lekarza regularne doskonalenia zawodowe. Ostatnia prelekcja poświęcona była resuscytacji krążeniowo-oddechowej i postępowaniu ratunkowemu w stanach zagrażających życiu i zdrowiu pacjenta. „Grupa jest tak zróżnicowana, że staramy się tutaj z kolegą prowadzącym dopasować się w miarę do wszystkich potrzeb, odpowiedzieć na wszystkie pytania i w miarę możliwości udostępnić sprzęt, który daje Izba Lekarska na to, żeby te ćwiczenia nie były tylko teorią. Najważniejsze jest to, żeby to ćwiczenie zrobić praktycznie i wtedy się okazuje, że proste elementy, które się wydają proste, jak się o tym mówi, urastają do rangi problemu i te proste elementy tutaj właśnie ćwiczyliśmy” - podkreśla prowadząca kurs anestezjolog lek. Blanka Dworaczek.

Kolejny kurs z zakresu ratownictwa medycznego odbędzie się w Domu Lekarza już 11. maja.